Zalewy i jeziora Podlasia: Zalew Czapielowka w Czarnej Bialostockiej
Zalewy i jeziora Podlasia: Zalew Czapielowka w Czarnej Bialostockiej

Zalewy i jeziora Podlasia: Zalew Czapielowka w Czarnej Bialostockiej

Jednym z ciekawych rodzajów form wypoczynku na terenie regionu Podlasia jest możliwość poddania się całą rodziną, niezależnie od stylu preferowanego wypoczynku czy też wieku urlopowiczów aktywności nad jeziorami i zalewami, jakich na terenie tego regionu jest obecnie naprawdę dużą. Kuszą one pięknem samych siebie oraz otaczających ich malowniczych krajobrazów. Wśród bardzo popularnych, chętnie odwiedzanych ale mimo zainteresowania ze strony turystów niesamowicie spokojnym miejscem jest zalew w Czarnej Białostockiej, jaki był tworzony przez praktycznie dekadę.

Ponadto ostatecznie udało się go oddać do użytku zarówno mieszkańców okolic, jak także i przybywających turystów w roku 1981. Jest to jedna z głównych atrakcji turystycznych, która wabi turystów jak lep, która stanowi symbol geograficzny tego rejonu a także, która jest bazą turystyczną, wokół której zgrupowane są rozmaite atrakcje dodatkowe, w tym na przykład wielorakie formy zakwaterowania dostępne w rejonie tego zalewu. Ten zbiornik wodny jest akwenem znajdującym się na wyjątkowo pięknym terenie, a mianowicie znajduje się on na terytorium Puszczy Knyszyńskiej, będącej niczym innym jak oazą spokoju, gdzie panuje piękno, cisza, a jedyne co może owy spokój i mir oraz ład zakłócić to śpiew ptaków o poranku. Jest to doskonały rodzaj miejsca docelowego na wakacje w lecie, i to w zasadzie bez względu na to jakiego rodzaju turystami jesteśmy.

Możemy się tam udawać zarówno wtedy, kiedy mamy do czynienia z grupą znajomych, którzy chcą po prostu pobyczyć się w naszym towarzystwie w pięknych widokach, a także jest to również strzał w dziesiątkę dla tych, którzy mają na celu odpoczynek rozumiany jako aktywność fizyczna. Warto wiedzieć, że pasywny i aktywny tryb odpoczynku to pierwsze skojarzenie nasuwające się właśnie z rejonem jeziora w Czarnej Białostockiej. Należy też stwierdzić, że to miejsce jest bardzo dobrym rozwiązaniem jako miejsce wycieczkowe dla całych rodzin. Spokojnie będą mogły wyszaleć się tu w niecodzienny sposób nawet najbardziej energiczne maluchy. Nie zapominajmy także, że zalew jest bardzo czysty, jest wolny od wszelkiego typu zarazków i bakterii, więc pod względem chociażby sanitarnym warto się w tenże rejon Polski udać na urlop w gronie maluchów.

Na pewno jest to miejsce dopuszczone do kąpieli, więc oznacza to, że nic nie stoi na przeszkodzie w jego użytkowaniu publicznym. Ci, którzy nie są natomiast zwolennikami ciągłego kąpania się i naprzemiennego pływania w wodzie, mogą poleniuchować nad piaszczystym brzegiem tego zalewu, czytając książkę czy opalając się. W lecie panują tam istnie rajskie warunki, które sprawiają, ze damy radę oderwać się od szaro-burej codzienności, zapomnieć o bożym świecie i odciągnąć się od problemów, z którymi musimy się stale borykać. Jest to idealne miejsce dla każdego, więc nie powinien dziwić fakt, ze wraz z biegiem czasu coraz szersze grono turystów zamiast udawać się do Zakopanego – zimowej stolicy Polskiej, jeździć po miastach i zwiedzać bądź wędrować aż nad polskie Morze Bałtyckie, decyduje się właśnie zwiedzić rejon Podlasia.

Przejdźmy teraz natomiast do charakterystyki chociażby terenu wokół zalewu. Wyróżnia go parę wybudowanych celowo zejść do wody, aby korzystającym z zalewu było po prostu łatwiej się do wody dostać. Cały teren został stosownie ogrodzony przestrzenią, jaka jest strzeżona w sezonie kąpielowym przez ratowników odpowiednio doświadczonych i przekwalifikowanych w razie udzielania pierwszej pomocy. Warto wiedzieć, że nie ma obaw o poślizgnięcie się, gdyż zejścia wyżej wspomniane są mało strome i komfortowe do schodzenia nawet przez osobę mniej sprawną. Nie ma urywającej się w danym nieokreślonym punkcie linii brzegowej a także występuje muliste podłoże. Schodzi się i wchodzi z kąpieliska po czystym piaskowym podłożu.

Co więcej nie ma tam nieestetycznej roślinności podwodnej, typu wodorosty, co oznacza, że zbiornik wodny jest utrzymywany w dobrym stanie a nie zaniedbany. W sezonie typowo letnim warto podkreślić, iż akwen ten jest miejscem tętniącym życiem. Dookoła otwierane są wypożyczalnie rowerków wodnych, sprzętu wodnego typu kajaki czy małe łódeczki. Można za dość niskie stawki cenowe zwiedzić całą okolicę, przyjemnie ją opływając na wybranym rodzaju środka wodnego transportu. Kolejna kwestia to zlokalizowanie na czas letni w pobliżu zalewu rozmaitych lokali gastronomicznych. Są budki proponujące dania na szybko czyli smakowite fast foody, jak także pieką się kiełbaski na grillach, karkówki, można podegustować regionalnego piwa.

Jest także miejsce na to, aby po zmroku rozpalić ognisko a także miejsce do zrobienia samodzielnie barbecue. To znakomita forma pobytu dla paczki dobrych znajomych, jak także całej rodziny czy nawet pary. Każdy znajdzie tam ciekawe zajęcie dla siebie i swych najbliższych. Nie ma mowy o jakiekolwiek udzie. Ani grama monotonii, ciągle coś nowego i ekscytującego. To prawdziwe wakacje i dla leniuchów i dla energicznych, lubiących aktywność fizyczną. Wielkość zbiornika także należy uznać za optymalną, ponieważ nie jest ona taka, aby doszło do ciśnięcia się nawet sporej grupy kąpiących się, nie ma też z drugiej strony obaw o zagubienie się przy nadmiernym zainteresowaniu ze strony turystów odwiedzających akwen. Warto również pamiętać, że wakacje mogą być formą rekreacji wyjątkowo tanią. Nie trzeba wydawać sporych środków pieniężnych na to, ażeby zakwaterowywać się w hotelach, gdzie jest kosztownie.

Luksusy w takich przepięknych okolicznościach przyrody i malowniczych widokach przecież nie są nam w ogóle potrzebne, dlatego też warto zwrócić uwagę na kolejną ciekawą możliwość, jaką daje nam charakteryzowany rejon zalewu. Dookoła znajdują się pola namiotowe, co oznacza, że możemy się tam rozbić i nie ponosić za to nic poza symbolicznymi kosztami. W południe warto wybrać się na przechadzkę po Puszczy i jej gęstych, nietuzinkowo pachnących i bardzo klimatycznych, wyciszających lasach.

Nie brak tam także szlaków na piesze wędrówki, jazdy rowerem czy przechadzki z wózkiem z dzieckiem bądź psem na smyczy. To doskonała przestrzeń także dla ludzi wędkujący. Jest tam wiele gatunków ryb, które żyją na dnie. Sporo jest tam okoni, karasi, sandaczy, lin i szczupaków.