Zalewy i jeziora Podlasia: Jezioro Studzieniczne
Zalewy i jeziora Podlasia: Jezioro Studzieniczne

Zalewy i jeziora Podlasia: Jezioro Studzieniczne

Jednym z ciekawym rodzajów wypoczynku na Podlasiu okazuje się między innymi wypad nad pobliskie jeziora. Rozmaitych zbiorników wodnych w tych miejscach jest cała masa. Nie tylko są tam jeziora czy rzeki i małe rzeczki oraz potoczki, ale także sztucznie budowane, ale jakże pięknie usytuowane wśród malowniczych widoków zalewy. Ogólnie rzecz biorąc, miejscem jakie zdecydowanie warte jest zarekomendowania okazuje się Jezioro Studzieniczne, które znajduje się w miejscowości Studzieniczna, znajdującej się obok Augustowa.

Jest to także miejsce usytuowania jednego z licznie występujących na terenie Podlasia Sanktuariów Maryjnych – Matki Boskiej Studzieniczańskiej. Musimy wiedzieć, że nazwa zarówno jeziora, jak i samego obiektu sakralnego jest stricte związana ze słowem studnia, bowiem jak głosi stara legenda oraz wierzenia głoszą, że poprzez wodę w tejże studni leczone były wszelkiego rodzaju choroby oczu. Ogólnie wspomniane jako istniejące w tej miejscowości Sanktuarium Maryjne związane było z objawieniami Maryi, do jakich doszło w stuleciu osiemnastym.

Dlatego też jest to jedno z wiodących miejsc kultu maryjnego na terenie diecezji ełckiej. Ponadto należy także wiedzieć, że atrakcją jest samo charakteryzowane w niniejszym tekście jezioro, którego powierzchnia szacowana jest dokładnie dwa i pół kilometra kwadratowego. Jego linia brzegowa w praktycznie siedemdziesięciu procentach jest porastająca przez lasy. Można poddawać się tam ciekawym formom rekreacji takim jak biwak na polach namiotowych czy też pobyt w domkach letniskowych zlokalizowanych na tych terytoriach.

Co więcej, nad jeziorem można pochodzić organizując sobie piesze wędrówki. Jezioro położone jest w rejonie miejscowości Przewięź, a także znajduje się na szlaku Kanału Augustowskiego. Jest to znakomita forma zwiedzania na przykład z kajakiem. Co więcej, nie zapominajmy o cudownych okazjach do rejsu statkiem Żeglugi Augustowskiej, gdzie przewodnik opowiada historię tego jeziora a także mówi o wizytach w tej części Podlasia samego świętego Jana Pawła II. Jezioro to jest umiejscowione także na granicznych terenach Obszaru Chronionego Krajobrazu Puszcza i Jeziora Augustowskie.