Województwo podlaskie: Podlasie historyczne
Województwo podlaskie: Podlasie historyczne

Województwo podlaskie: Podlasie historyczne

Daty historyczne, jakie są bardzo znaczące w kwestii rozwoju Podlasia, będącego na chwilę obecną jednym z głównych szesnastu rejonów w naszym kraju, to rok 1560. Co wówczas miało miejsce? Otóż w styczniu tego rocznika doszło do brutalnego i drastycznego najazdu dokonanego przez wojska moskiewskie. Na czele tychże wojsk stał Iwan Chowański, jaki dokonał istnego spustoszenia terenu dzisiejszego Podlasia. W dniu 25 grudnia natomiast doszło do spalenia Zabłudowa, tam także dokonano okrutnych morderstw na mieszkańcach okolicy, do jakich doszło w budynku kościelnym. W tym samym roku, ale w dniu 28 grudnia z kolei rozbito pułk Jana Ogińskiego pod Krynkami.

Następnie doszło do spustoszenia w dzielnicach Biała Podlaska czy też Brześć. Następnie spowodowało to także kontratak ze strony Stefana Czarnieckiego, jaki ściągnął wojska z Wielkopolski. W roku 1769, a dokładniej w lipcu, także było bardzo istotne wydarzenie o charakterze historycznym. Wtedy w miejscowości Drohiczyn doszło do zgromadzenia szlachty podlaskiej, która przystąpiła do Konfederacji barskiej.

Miało to miejsce właśnie na Podlasiu i wtedy zaczęto realizować pierwsze istotne i na większą skalę odbywające się działania wzmożone przeciwko Rosjanom. Następnym kluczowym wydarzeniem i ważną datą historyczną okazuje się także sformowanie w Drohiczynie już wyżej wspomnianym dywizji podlaskiej generała Andrzeja Karwowskiego, jaka miała miejsce w 1794 roku, a więc podczas Insurekcji kościuszkowskiej.